Primaria Babana

A+ R A-

Reflector februarie 2017

 

Nr. 2 /   2017          

Foaie de informare si opinie, realizata de primarul comunei Babana, se distribuie gratuit in Com. Babana si catunul Metof!

 

            A trecut perioada pana cand puteati plati impozitele cu reducere de 10% pentru cladiri, teren si la mijloacele de transport. Incasarile pe primele 3 luni sunt mai mari fata de anul trecut cu 2,77%, dar numarul mare de restantieri raman in continuare o problema pentru societate dar si pentru localitatea noastra.

            In baza unor contracte de prestari servicii, conform Codului Fiscal, executorul judecatoresc va face formalitatile legale de recuperare a datoriilor catre bugetul local putand pune sechestru si vanzarea imobilelor si mobilelor celor restantieri.  Imi fac datoria sa  va instiintez, este o obligatie cetateneasca pentru toti nu numai pentru unii!!

            Anul acesta incepem cu urmatoarele lucrari:

-         reabilitare parau Vartej, lucrare efectuata de Directia Apelor Arges-Vedea

-         pod nou peste paraul Vartej, la limita cu catunul Metof, lucrare efectuata de CJ Arges.

-         Constructie Centru Social copii si 3 locuinte sociale in Lupueni (fost camin cultural), investitie efectuata de CJ Arges.

-         Finalizare sistem apa potabila Babana centru ( PECO), investitie suportata de CJ Arges.

-         Grup sanitar Scoala Babana, investitie suportata de CJ Arges

-         Strat  uzura  asfalt 2 km  pe DJ 731B.

-         Continuare asfalt pe DJ731 B, lungime 1,4 km

-         Extindere microsistem alimentare cu apa in platforma Cotmeana - ramura Babana – Cocu - Uda ( sistem aductiune si inlocuire conducte metalice), investitie suportata de CJ Arges.

-         Proiect tehnic pentru modernizare DJ704D( Lupueni - Salea – Bascov), investitie suportata de CJ Arges.

Alte investitii  pe care le vom efectua cu bani de la bugetul local :

-Finalizare sala  festivitati primarie

-Finalizare Vestiar Scoala Babana

-Extinderea retele apa ( Ogoare, Luncii, Marda)

-Modernizare  parcare primarie (405mp)

-Hidranti stradali

-Lampi iluminat public leduri

-Camere video+DVR+monitor

-Achizitie 2 statii microbuz

-Amenajare baza sportiva Sc Slatioarele ( gard+porti,  gazonul il cumpara domnul consilier Iancu Jean)

-Cabina tractor mic

Deasemenea Guvernul ne-a alocat suma necesara pentru finalizarea celor doua drumuri Bajenesti si Manolesti , am depus mai multe proiecte la Ministerul Dezvoltarii, selectia finala va fi pe data de  17 aprile, nu voi publica numele investitiilor decat dupa ce vom fi siguri ca am incheiat contractele cu acest minister.

   Rog nu mai faceti cereri scutire persoane pentru taxa de  gunoi, am dedus la o singura persoana beneficiarii ajutor social, copii si chiar elevii si studentii care studiaza in alta localitate, deasemenea  maxim 4 persoane la o familie indiferent ca are mai multi membrii.

   Constat ca persoanele care au venituri lunare ce ating 5000 lei pe luna solicita scutire taxa gunoi ca sotia lui locuieste si la bloc, dar are domiciliul in Babana, in schimb nu au selectat un sac de gunoi menajer!

     Nu uitati : deseurile din plastic se predau in ultima zi de marti a fiecarei luni!

    Rog ca in sacii de plastic sa puneti sticlele de plastic presate, cutiile de bere sau suc la fel, deoarece putem reduce volumul acestora, incat autospeciala sa nu mai faca 2 curse la groapa de gunoi!

     Am predat 1350 kg deseuri pentru luna ianuarie 2017, 1560 kg in februarie , 1450 kg in luna martie , foarte putin , revine cam ½ kg /persoana, material reciclabil!!

    Mai avem mult, trebuie sa predam lunar cel putin 2 kg/persoana material reciclabil, deoarece diferenta de gunoi stransa saptamanal se va plati suplimentar!!

    Am inceput sa distribuim saci pentru colectarea deseurilor de sticla (nu cele de plastic), acestea se strang odata la 3 luni.

 In sedinta de la ADI SERVSAL, s-a stabilit taxa lunara de 5 lei/persoana /luna si 7 lei /persoana /luna la cei care nu selecteaza gunoiul!

   Apropo de aceasta activitate de reciclare si pastrarea curateniei in localitate, saptamana trecuta angajatii Garzii de Mediu si Apele Romane au inspectat comuna noastra si au gasit dezastru la limita cu catunul metof, rezidurii, fan si coceni, materiale si hartii aruncate peste tot, ieri am fost cu un buldo si am facut curat, dar dincolo in Metof este ,,alta lume” careia ii voi adresa urmatoarea scrisoare:

    Dragi cetaneni ai catunului Metof, istoria face sa convietuiti langa catunul Valea lui Paneata, sa circulati pe drumurile din localitatea noastra, sa va inruditi cu ai nostrii concetateni, sa lucrati pe raza comunei noastre, sa va construiti case, sa va fie mai bine!

    Nu inteleg urmatoarele:

-         de ce tomberoanele de gunoi sunt pline cu fan si coceni la doar doua zile de la ridicarea acestora de catre societatea de salubrizare?

-        De ce veniti cu roaba si sacii cu gunoaie si le abandonati pe malul paraului Vartej, atat pe partea Metof dar si pe partea noastra?

-        De ce nu respectati programul de ardere a gunoiului menajer ( doar sambata intre orele

08 -16, daca nu bate vantul) si in fiecare zi si seara perdeaua de fum intoxica sanatea noastra, dar si rufele puse la uscat capata un miros de ,,tzigan” ?

-        De ce nu respectati programul de pasunat 01 mai – 01 decembrie, orele 08.00- 19.00 si le lasati nesupravegheate?

-        De ce nu respectati programul de liniste zilnic 14.00-17.00, iar seara dupa ora 23.00, exceptie cand aveti zile festive?

-        De ce concurati transportul in comun, cu auto personale, facand evaziune fiscala?

-        De ce nu respectati viteza legala pe drumul din Valea lui Paneata?

-        De ce intrati in paduri fara padurar si treceti cu carutele pe terenurile ce nu va apartin?

    Intrebarile ar continua, dar ma opresc aici si voi face si aprecieri referitoare la evolutia catorva familii din satul Metof, care au inteles ce inseamna sa te imbraci frumos, sa ai o casa frumoasa sa ai copii la facultate, sa detii o masina curata, sa ai o slujba, sa respecti pe cel de langa tine, sa respecti legea, sa nu ai datorii la stat!

   Din aceasta luna voi distribui acest ziar si in catunul Metof, poate mai cititi si respectati vecinii dumneavoastra dar mai ales pe noi cei care locuim in Babana!”

 

Ziua cand se mai pot arde deseurile menajere care nu se pot depune la tomberoane este Sambata, intre orele 08.00–16.00, daca nu bate vantul!

          Programul iluminat public: 20,30 – 06,15

      Programul inviere la parohiile din localitatea noastra:

1.    Parohia Negulesti         - 24.00

2.    Parohia Valea Caprii   - 24.00

3.    Parohia Slatioarele       - 24.00

4.    Troita Grosi                   - 24.00

5.    Parohia Babana             - 04.00

        

Biblioteca Comunala.

         Program de lucru:    luni – joi  orele  8 ºº- 16ºº

                                            Vineri      orele   8ºº - 13ºº

      Nu uitati! Programul biblionet – Lumea in biblioteca mea, biblioteca a fost dotata cu aparatura moderna si Internet pentru comunitate. Puteti veni in zilele lucratoare sa accesati GRATUIT Internetul , pregati lectiile, citi carti, informare si recreere.

      Cititorii care au imprumutat carti de la biblioteca sunt rugati sa le returneze in termenul stabilit.

 

ANUNT:

      Luni  17 aprilie incepand cu orele 16.00, organizam in parcul primariei ,,Sarbatoarea Pastelui”, unde in compania unei formatii de muzica populara vom organiza concursul “Cel mai tare ou”, castigatorul va primi premiu o plasma tv, cumparata cu ajutorul  sponsorilor!

     Sa aveti bani la dumneavoastra exista un restaurant cu de toate, inclusiv inghetata la pahar, eu voi oferi 1000 oua vopsite intr-o culoare mai deosebita si numai din acestea vor participa la concursul de oua, deci nu veniti cu alte oua!!

 

            Cu ocazia sarbatorilor pascale urez sanatate, fericire si mult noroc la toti cei care locuiti in ROMANIA, dar si in afara acesteia!

 

       La multi ani de Sarbatoarea Floriilor, de Sf. Gheorghe si sa avem un an plin de satisfactii si investitii multe in localitatea noastra!