Primaria Babana

A+ R A-

Reflector martie 2016

PUBLICATIE     NOUA

                                       

www.primariababana.ro

 

 

 

REFLECTOR  de Babana

 

 

 

 Nr.3 /   martie     2016

 

   Foaie de informare si opinie, realizata de primarul comunei Babana         

 

      FELICITARI  Scoala  Babana , care a obtinut locul III  la Olimpiada Kaufland, finala pe tara,premiul  primit  este  de 20.000 euro,alaturandu-se premiului I – obtinut la final ape judet ,unde au primit inca 2.000 euro !

    Avem copii minunati, cadre didactice si auxiliare de invidiat, parinti  deosebiti , care au inteles importanta invatamantului intr-o societate moderna.

  Din acest premiu, am inteles de la doamna director Truica  Rodica, se va moderniza baza sportiva, sa dispara nisipul si praful de pe terenul de sport.

  Pentru rezultatele obtinute, conform calendarului cultural artistic, vom desfasura si anul acesta «  Ziua Copilului » pe 1 iunie la Scoala Babana, unde  toti elevii vor primii premii !

  Saptamana trecuta , am propus Consiliului Local impreuna cu consilierul local Duminica  Adrian si acesta a aprobat in unanimitate . realizarea investitiei, centrala termica pe lemne la Scoala Grosi, era singura unitate de invatamant  in care incalzirea se mai face cu sobe pe lemne.

   Deasemenea, s-a aprobat refacerea DC 174B- Manolesti Valea Caprii, ca ruta ocolitare, in cazul agravarii alunecarii de teren dupa DC 177- Grosi punctul « la farmacista ».

   Daca tot suntem la capitolul alunecari teren, iata ca dupa ultimele ploi , pe drmul Bacani- Jgheboasa, a aparut o alunecare de teren care, daca nu este stopata urgent, poate ajunge pana-n strada si bloca accesul  cetatenilor spre si de la Pitesti.

   Apreciez gestul dlui Nicolae Victor ( Bibireata), care a donat acest teren primariei, in vederea efectuarii lucrarilor de asanare a acestui fenomen natural.

  Au venit reprezentanti ISU si cei ai Prefecturii Arges, doar au constatat, bani nu au, ramane tot pe umerii nostrii sa  inlaturam acest fenomen  natural !

  Daca domnul Nicolae Victor ne-a donat terenul, in Slatioarele, mai exact in Piscul lui Cioaca, proprietarul unui teren aflat vis-a-vis de alunecarea din acel loc , ne-a cerut 1000 lei si am platit !!  Lume si iar lume !!

   Tot saptamana trecuta, s-a incheiat documentatia de achizitie bazin apa 50 tone cat si a sistemului de repompare a apei, astfel incat in perioada de « criza » de pe timpul verii sa nu mai oprim apa, multumim dlui Tecau care ne-a dat bani sa achizitionam acest bazin si sistem repompare.

   Daca suntem tot la multumiri, in vizita pe teren a presedintelui CJ Arges Florin Tecau, s-a aprobat inca 1,4 km lucrari asfaltare pe DJ731B- de la Cotmenita spre Durduiesti, dar dupa alegeri, intrucat contracandidatii mei la primarie , nu toti, doar unul sa nu-i zicem « nebunul », a zis ca-i campanie electorala !!

  Spre stiinta domniei sale, asteptam asflatarea acestui drum de 20 ani, acum 2 ani a inceput cu Valea lui Paneata, anul trecut s-a realizat baza drumului 2 km si iata ca in aceste momente se toarna primul strat de asfalt 2 km, pana la Cotmenita.

  Este un proiect in derulare, vor fi 2 straturi de asfalt, un drum modern, sper ca cei care detineti imobile si terenuri dealungul acestui drum sa faceti santurile, dar sa nu mai puneti pamantul si iarba pe carosabil.

   Pe 4 aprilie  a avut licitatia la Directia de drumuri Judetene  Arges, la obiectivul «  constructie pod parau Vartej », la intrarea in Metof, pod aflat pe raza comunei Babana, urmeaza sa vedem si inceperea lucrarilor la acest obiectiv, pentru noi toti este o mare realizare, nu vom mai trece prin vadul acestui parau, iar cand ploua sa ocolim prin comuna Cocu.

   Ministerul Dezvoltarii, a alocat toti banii pentru finalizarea celor doua drumuri comunale : Bajenesti si Manolesti, am vorbit  cu executantul , care mi-a spus ca pana la 01 mai 2016, se vor finaliza lucrarile.

   Vreau sa nu mai fiti suspiciosi, banii vin de la Ministerul Dezvoltari direct in conturile executantului in urma documentatiilor si situatiilor de lucari avizate de dirigintele santier, orice modificare ( sant sau podet) nu le aproba primarul ci numai proiectantul care are sediu la Bucuresti !

   Noi vom receptiona aceste lucrari numai la sfarsit, cand o comisie a acestui Minister se va deplasa la Babana impreuna cu executantul, proiectantul, dirigintele de santier si comisia de receptie din cadrul primariei( eu nu fac parte din aceasta comisie si nici un  consilier local).

 

  O hotarare a CL Babana vine in sprijinul dumneavoastra :

  Incasatorul de apa, in baza unui contract, va incasa de la dumneavoastra taxele locale si chiar impozitul local, astfel puteti plati si lunar aceste taxe fara sa mai veniti la primarie !!

   Atentie :

    Noul Cod fiscal, prevede penalizari si la taxele locale, lucru care pana acum nu a fost aplicat, dar legea este lege si trebuie respectata !

  Am depus proiectul « modernizare drumuri comunale Enachesti, Bacani, Fusaresti, Jgheboasa si pod Plesesti » pe fonduri europene, speram sa indeplinim puctajul si sa fie eligibil.

  ANUNT :

    Guvernul a prelungit perioda pana cand putem plati fara majorari si chiar cu reducere 10%, pana la 30 iunie 2016, s-a revenit asupra modului de calcul a impozitului pe terenurile intravilan care nu aveau constructii pe ele, astfel cetatenii care au platit impozitele pana la aparitia acestei reglementari , vor avea diferenta platita in avans pentru anul 2017, nu se vor restitui banii !

   S-a micsorat  taxa de paza de la 30 lei la 10 lei  ( valabila numai pentru strainasi, localnicii nu o platesc a fost desfiintata in anul 2005 cand am preluat conducerea primariei ), o folosim pentru plata mentenantei la camerele de supraveghere si internetul lunar.  

IMPORTANT :

-          Daca platiti taxele locale si impozitul pe terenuri si cladiri, banii vor merge AUTOMAT  la capitolul «  amenzi », daca figurati in evidentele fiscale cu amenzi neachitate !!

-             Este o procedura stabilita in noul Cod Fiscal, nu este stabilita de Administratia Locala.

-           

   Multumesc  Sefului de Post domnului Ene  Dan, care dupa o viata petrecuta in slujba cetateanului s-a pensionat.

   Locul acestuia a fost preluat de   Ilie Daniel care este din localitatea noastra, este cunoscut de majoritatea cetatenilor si cunoaste situatia operativa impecabil!

  Succes domnule nou sef de post, speram sa ramanem „vaticanul” POLITIEI Argesene,dorim liniste si fara fapte antisociale.

       ZIUA CAND SE  POT  ARDE DESEURILE MENAJERE  ESTE  SAMBATA,

    daca nu bate vantul, incercati sa-i convingeti si pe cei din catunul Metof, deoarece fumul il inhalam noi cei care locuim in Valea lui Paneata.

  Incalcarea acestei Dispozitii Legale  se sanctioneaza contraventional cu amenda.

        Este interzis pasunatul  pana la data de 01 mai 2016.

     S-a validat candidatura mea la functia de primar  , presedintele PSD –Arges ,insotit de o comisie judeteana, au fost la Babana unde cetatenii au pus cateva intrebari legate de drumul spre Babana, s-a validat lista de candidati la Consiliul Local.

  Viceprimarul nostru  Marcel Gheorghe a fost validat pe listele PSD Arges, merge in echipa noastra.

   In ziarul « Reflector de Babana   special » care apare in cateva zile, voi publica si lista  de candidati la functia de consilier local  PSD – Babana.

  Fiecare partid are candidat la functia de primar, este prima  data cand toti candidatii la functia de primar sunt pensionari !!!

  M-ati intrebat de ce organizatia PNL- Babana a fost dizolvata de Biroul Politic Judetean al PNL Arges si voi raspunde punctual :

1.     In anul 2012 Iani Popa –presedintele  PNL  a semnat un protocol prin care , in maxim 3 luni, incepea asfaltarea pe drumul judetean Babana , lucru care nu s-a realizat !!! S-a scris in presa argeseana, a fost criticat si culmea : Iani Popa cheama

Consilieri locali ai Organizatiei PNL- Babana in fata Biroului Politic Judetean al PNL si  ii jigneste, acestia avand taria de caracter i-au raspuns :«d-le presedinte Iani Popa, ati mintit alegatorii din Babana ca asfaltati acest drum si lumea este suparata pe dumneavoastra, nu cred ca mai puteti sa apareti in fata lor vreodata » !

 Iani Popa s-a suparat ca  magarul pe sat, a dizolvat organizatia PNL- Babana.

2.     Daca Organizatia PNL Babana s-a reconstituit, dorim sa primim  , sunt informatii publice,  copie dupa procesul verbal de adunare generala, cine a condus sedinta, cine a fost ales presedinte, deoarece domnul Marinita Teodosie este functionar  public si nu are voie sa detina functie de conducere  a vreunui pardid politic deoarece incalca legea.

3.     Deasemenea dorim lista candidatiilor PNL  Babana, se pare ca sunt si functionari publici pe aceasta lista si nu au depus cerere de suspendare de la institutia unde lucreaza.

Am primt cateva telefoane, prin care  mi s-a adus la cunostinta ca un candidat are sloganul : «  vreti sa scapati de BEBE IVAN ? votati-ma pe mine », un slogan atipic, arhaic, fara bun simt, a venit din partea unui neica NIMENI, care de cateva zile si-a facut domiciliul in Babana impreuna cu inca 8  persoane care locuiesc intr-o  locuinta , unde toti nepotii lui si-au facut domiciliul acum, in speranta ca-l vor vota !!

    Spicuiesc din promisiunile acestuia :

-          Introducere taxa pasunat

-          Atragerea fonduri europene pentru gaze

-          Schimbarea denumirii localitatii –Ciobanesti !!

Nimic de asfaltari Babana…

  Avem gaze in localitate, nu sunt cereri de bransare decat 5 % , costurile gazelor este foarte mare in comparatie cu veniturile babanenilor, acestia inca mai vor incalzire pe lemne unde primesc subventii anual.

  Ajutoarele alimentare vor veni luna aceasta , asa am primit de la Consiliul Judetean Arges informatia, le vom aduce noi acasa la cei care nu au conditii de deplasare si transport.

  NU UITATI :

   Luni 02 Mai 2016, sarbatoarea campaneasca, conform programului cultural, in parcarea din fata primariei, incepand cu orele 17.00.

    Vom avea muzica, mancare, bautura ,alaturi de sponsorul nostru Florin  Calinescu.. .

  Campania incepe pe  05 mai , 30 zile, este interzis afisarea pe garduri, statii de autobuz, stalpi,  afise electorale sau postere cu imaginile candidatiilor, deoarece constituie infractiune si contraventie, va fi o campanie fara banere, fara galeti si alte cadouri.

  Nota:Aceasta foaie se distribuie GRATUIT, nu este tiparita cu banii primariei, are scop informativ si de educare , costurile acesteia  sunt suportate numai de primar.

Tiraj:2000 exemplare