Primaria Babana

A+ R A-

Reflector decembrie 2013

PUBLICATIE     NOUA

                                       

 

 

 

 

REFLECTOR  de Babana

 

 

 

  Nr.12 /decembrie     2013

www.primariababana.ro

 

 

 

Foaie de informare si opinie ,realizata de primarul comunei Babana 

 

 

    In seara de colind, incepand cu ora 18.00 va invitam la sediul primariei, unde vor fi lansate 50 lampioane.

    Datorita genorizitatii unor OAMENI, iata ca si anul acesta va veni Mosul la prescolarii si scolarii din comuna noastra!

         Aducem multumiri urmatorilor OAMENI care ne-au sprijinit ca cei 300 de elevi de la Gradinitele si Scolile din Babana sa primeasca cadouri: Calin Vlasie ( Paralela 45), Preot Stanica Laurentiu, consilier Duminica Petre Adrian, consilier Calina Ion Danut, Viorel Smarand, Dorel Anghel (Bondoc), Madalin Titiriga, director Rodica Truica, Cristea Liviu (Farmacia Gentiana), Angelescu Ion (fratele doamnei Truica),  Aurelia Panzariu (SC Mobila Slava), Asociatia UTE LANGE CAMPF - Iubiti maidanezi (Smeura), Calina Marcel (Chibranu), Cornelia Chera, Florin Oneaca.

  

  Felicitari cetatenilor din satul Cotmenita care si-au impodobit gospodariile cu mii de becuri colorate dar si celor din alte sate, chiar daca sunt izolate.

    Subventiile pe lemne se vor distribui dupa data de 13 ianuarie 2014, cand puteti plati impozitul si taxele locale.

  Nu uitati aveti 10% reducere daca platiti impozitul si taxele locale pana la 31.03.2014.

 

ATENTIE :

     In cazul in care aveti un proces verbal de constatare contraventie,indiferent unde s-a intamplat fapta, puteti plati amenda la primaria Babana deoarece va  ramane  ca venit la bugetul local !

 

 

   S-au inmultit numarul spargerilor in comuna Babana, se fura de la,porti , bormasina, roabe,furci pana la carnati, iepuri, curcani ! Acesti hoti sunt  gainari  vecinii nostri care nu au muncit in viata lor si stau numai la ciordeala !

  Orice masina care vi se pare suspecta , rog sunati la primarie 0248767001, deoarece trebuie sa-i starpim pe acesti  trantori ai societatii care comit fapte antisociale.

 

   Consiliul local a luat masura achizitionarii unui numar de 6 camere video performante, conectate la internet, care vor fi montate in intersectiile principale. Daca vom avea bani la bugetul local in 2014 , vom achizitiona inca 12 camere supraveghere.

 

   Iluminatul public functioneaza pe tot timpul noptii ( 17.00- 07.00), in speranta  ca  nu vor mai fi spargeri, dar si factura la curent va fi mai mare !

 

     Fara carte de identitate nu se poate primi nicio cerere, nu se poate incasa  niciun  leu, se modifica legislatia in contabilitate si trebuie sa ne conformam.

 

   Atentie la focul deschis in aceasta perioada, nu vrem sa mai avem astfel de incidente deoarece primaria nu acorda despagubiri, asigurati-va locuintele cu 80 de lei pe an stati in siguranta , nu se stie cand vine necazul.

 

    Atentie cum va izolati contoarele de apa, daca se sparg se vor inlocui pe cheltuiala dumneavoastra, cat si consumul de  apa trebuie platit !

 

     Atentie la focul de artificii, la petarde, deoarece pot produce accidente si ramaneti cu urmari pe viata.

 

      Atentie la consumul  excesiv de alcool,  feriti-va de ger, incercati sa fiti mai ponderati in aceasta perioada, atentie la colindatori ,sa nu va treziti ca v-au spart casele !

 

 

   Intrucat este postul craciunului , nu vom mai publica in acest numar  restantierii, urmand ca in numerele viitoare sa publicam aceste liste.

 

   Aduc multumiri tuturor cetatenilor care si-au platit contributiile la zi, celor care si-au curatat proprietatile de maracini si resturi vegetale, celor care au inteles ca singura zi din saptamana cand se se ard deseurile este : VINERI.

   Multumesc celor care nu abandoneaza cainii si nu-i lasa pe strazi, celor care nu arunca gunoaiele si le pun in pubele.

  Multumesc copiilor din comuna si cadrelor didactice, in special doamnei director Truica Rodica, pentru modul exemplar de educatie si  comportare a elevilor   la scoala cat si in afara acesteia si sa nu uitam  parintii, care pe langa problemele finaciare, reusesc sa-si trimita copii la scoala.

   Aduc multumiri preotilor, colegilor din primarie, Consiliului Local , politistilor si medicilor.

Multumesc domnului Marian Costin pentru ca ne tipareste  aceasta publicatie GRATUIT !

  Daca am uitat pe cineva imi cer scuze este sfarsitul de an si trebuie sa iertam sa fim mai buni.

    Felicitari si fermierului Smarand Viorel care ,impreuna cu Duminica Adrian, au castigat proiectul lansat de PETROM  Tara lui Andrei  , suma de 32.000 euro, bani destinati pentru colectare si prefabricarea  produselor  lactate.

 

 

    Cu ocazia sarbatorilor de iarna, a anului nou, doresc sa va transmit un sincer LA MULTI ANI, alaturi de cei dragi si spor in toate !

 


 

  

   Nota:Aceasta foaie se distribuie GRATUIT, nu este tiparita cu banii primariei, are scop informativ , de educare,pamflet ,iar  costurile acesteia  sunt suportate numai de primar.

Tiraj:3000 exemplare